• Register
Post feature RSS Suggestions

Place suggestions right in this article to comments!

Posted by on

Before I released 1st version, few people wrote me with some great suggestions! And I am really happy about it, because with great community it is so much better to work. And that ideas what you have are absolutely brilliant ! So I will make this article, where everyone can write his idea so everything is on one place :) Thanks M.

Comments
JohnnyFestung
JohnnyFestung - - 16 comments

This article is a good idea ;)
Also very happy to see the mod ready to download.
As I was playing it I was thinking about the "fascist" Czechoslovakia.
The flag you added and the name all are good and historically correct - Protectorate was "fascist" and all that. But as far as game logic and gameplay goes this does not add up.
First of all, leader, Radola Gajda (a.k.a. Rudolf Geidl) could be leader of "fascist" Czechoslovakia, but never a leader of Protectorate. IRL he helped partisans during occupation and wanted to defend in the Sudetenland.
Secondly, a player who would go down the "fascist" route will expand, and be aggressive - and Protectorate was basically an passive, industrial province of III Reich.
And last but not least, player would be independent and would not like to think of himself as of tiny German lapdog ;)

So, here's my idea. Leave Gajda as a leader. He was very interesting person, and could be a leader of a state. Things that need to change are name and the flag. The name should be something like "Czechoslovak National State", "Czech National State" or "Bohemian National State" (leaving the Slovak part of Czechoslovakia could be justified by the fact that Slovaks didn't really support NOF).
The flag could be a little bit tricky, because I didn't find any official emblem of NOF. Still there are couple of way to create a new, fascist flag.
1. Add a fasci to the triangle on the flag. NOF was heavily influenced by Italian fascists and was using fasci as one of their symbols, so it would be logical: Ceskatelevize.cz
2. Go with the Czechoslovak legion flag design. As in every "fascist" movement there were quite a lot of veterans in NOF, and since Czechoslovak legion was fighting communism referring to it is logical. The design on the right looks brilliant to me: En.wikipedia.org /wiki/Czechoslovak_Legion#/ media/File:Darney,_památník,_legionáři.JPG
EDIT: Something is messing with the wiki link, you need to copy it manually and remove the space.

Reply Good karma Bad karma+2 votes
TheSill6
TheSill6 - - 2 comments

Mod se mi líbí, ale mít Gajdu jako vůdce "Protektorátu Čechy a Morava" je opravdu blbost. Focus tree zatím dost pohublý, ale dává smysl. Sem tam nesedí nějaká ta drobnost. (Jeden z rádců je tuším i generál, ale ikonka rádce je původní.) Nikdy jsem nijak nemódoval, ale rád bych ti pomohl, pokud bys chtěl. Mohl bych třeba opravit trochu kostrbatou angličtinu a lehce obohatit popisky.

Reply Good karma Bad karma+2 votes
Mrideos Author
Mrideos - - 239 comments

Gajda jako vůdce fašistického Česka je dost pravděpodobný ale blbý vůdce protektorátu.. :) proto v příští verzi se bude jmenovat jinak a bude jiná vlajka :) a kde je původní rádce jako obrázek tak ty jsem nedělal ještě, nebyl čas, ale opět v příští verzi budou snad předělaný všechni :) Určitě s angličtinou a popiskama bych byl rád kdyby si mi pohol :) když tak se ozvy :)

Reply Good karma+1 vote
Aristonnn
Aristonnn - - 1 comments

Ahoj,

supr prácička, chtěl bych ti doporučit knížky od Jana Drnka: Žáby v mlíku, Žáby v bouři a Žába a škorpion. Dají se sehnat na internetu a popisujou alternativní historii, jaká by byla kdybychom se bránili. Knihy obsahují i řadu prototypů československé armády ať už reálné tak smyšlené (spolu s fotografiemi).

Věřím, že by to pro tebe mohl být cenný zdroj námětů a informací ;).

Reply Good karma Bad karma+2 votes
Mrideos Author
Mrideos - - 239 comments

Díky moc za doporučení ! :)

Reply Good karma+1 vote
Guest
Guest - - 693,229 comments

Ahoj,
mod je skvělý, ale je jedna věc, co jsem od něj čekal a zatím nedostal a to je možnost založení Malé dohody. Vím, že tahle možnost je ve hře už za Francii, ale tam vůbec nedává smysl, jelikož Fracie jí pouze podporovala a to ještě slovíčkařením. Historicky jí založili čechoslováci, tudíž by to do stromu sedělo, rozšířilo jeho malou politickou část a do hry by to přidalo další úroveň strategie :)
Doufám, že Malá dohoda nebude zapomenuta, a že ji jednou budu moct vést k dobytí Německa! :D
Děkuji a přeji hodně štěstí! ^^

Reply Good karma Bad karma+1 vote
Mrideos Author
Mrideos - - 239 comments

Díky, to už mám v plánu a mnoho dalšího v political focusu, který bude snad už třeba ve verzi 0.3.0 nebo možná později, uvidím :)

Reply Good karma+1 vote
Post a comment
Sign in or join with:

Only registered members can share their thoughts. So come on! Join the community today (totally free - or sign in with your social account on the right) and join in the conversation.